Menu
Áno, titulok znie trochu naliehavo a asi aj trochu tajomne, ale pritom je vysvetlenie trochu prozaické. Skrýva sa za ním sklárska tradícia dlhá niekoľko storočí, teda siahajúca možno až niekam do stredoveku...
V rámci sklárskeho procesu je nutné pravidelne vymieňať ťažkú šamotovú sklársku panvicu určenú na tavenie skloviny. 23. novembra prebehla táto výmena aj v našej sklárskej divízii v Znojme. Štvorstokilovú panvicu z našej sklárskej pece, ktorej nikto nepovie inak ako Natálka, bolo nutné vymeniť za novú.
Výmena prebehla podľa potreby, teda vo chvíli, keď bola panvica „vypálená“ a nebolo ju možné ďalej používať. Cyklus výmeny je však individuálny – závisí od jej stavu, respektíve druhu skloviny a druhu tavieb. U nás dochádza k výmene raz ročne, teda po desiatkach tisíc vyrobených sklárskych produktov a asi 25 ton utavenej skloviny.
Náhrada starej za novú prebehla viac-menej tradičným spôsobom, aj keď v dnešnej dobe našim sklárom pomáha vysokozdvižný vozík, ktorý vystriedal ručný kovový vozík používaný v niektorých sklárskych prevádzkach dodnes.
V každom prípade ide o fyzicky, ale aj psychicky veľmi náročný proces, ktorému predchádza 10 dní temperovania panvy až na jej konečnú teplotu 1 200 °C. Pri manipulácii je v okolí sklárskej pece aj panvice teplota neuveriteľných 50 – 60 °C. Preto je nutné, aby sklári, ktorí sú najbližšie otvorenej peci používali špeciálne ochranné plášte a ochranné prilby, ktorých štíty obsahujú vrstvu zlata.
Celá akcia musí byť vopred starostlivo naplánovaná a celý tím, ktorý má asi šesť sklárov, musí byť dokonale zohraný. Najmenšia chyba by sa mohla stať osudnou. Všetci teda majú vopred jasno, akú úlohu v tíme zohrávajú a čo sa od nich očakáva. Aj keď je to pre nich rutinná záležitosť, ostražitosť a hlboké sústredenie je absolútne nevyhnutné.
Pred procesom, v priebehu neho, aj po ňom musí byť pec stále v prevádzke, teda vyhrievaná. Pred usadením novej panvice je nutné pec ešte viac vyhriať a podlahu so štyrmi kameňmi, na ktoré príde umiestniť nová panvica, vysypať umelým korundom, ktorý zaistí jej nepriľnutie.
Medzitým sa nová panvica pozvoľna zahrieva v pomocnej temperovacej peci, až jej teplota dosiahne 1 200 °C. Po zanesení novej panvice do pece sa musí zvýšiť teplota až na 1 490 °C a optickým pyrometrom a mechanicky železnou tyčou sa určí teplota, kedy panvica začne mäknúť a pri tejto teplote potom temperuje 10 hodín. Potom je možné teplotu znížiť a začať opäť taviť sklovinu.
Až po náročnej výmene je možné si oddýchnuť a doplniť tekutiny (napríklad nealkoholickým pivkom;-) a za odmenu zahryznúť kúsok slaniny či mäska vlastnoručne vyúdeného samotným sklárskym majstrom Bedřichom!
Až nabudúce uvidíte niektorý z krásnych sklárskych produktov, ktorý vznikol v šikovných rukách našich sklárov, spomeňte si aj na toľko náročnú prácu, ktorá sklárske povolanie sprevádza už po stáročia…
• WC kefy
• Sklenené produkty z ČIERNEHO KONCEPTU